EN

Çözümlerimiz  /   Depo Tanıma Sistemleri (DTS)

TURKSİST’e ait uluslarası standartlardaki yakıt yönetim sistemleri, yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren istasyon ve şantiyelerde sorunsuz bir şekilde çalışmakta olup yakıt hareketlerinin %100 kontrolünü sağlamaktadır.

çözümlerimiz

Depo Tanıma Sistemi (DTS)

Depo Tanıma Sistemleri bir taşıt tanıma sistemi ve teknolojisidir. İstasyon ve şantiyelerde Filo yakıt yönetimleri için baştan sona çözümler sunmaktadır.

DTS ile Yakıt İkmali; 
İkmal yapmak isteyen araç DTS (Depo Tanıma Sistemleri) tanımlı yakıt pompasındaki, Pompa tabancasına montajı yapılan kablosuz tabanca Anteni (EX) olan yakıt tabancası, sisteme tanımlı olan ve depo içerisine RFID Aktif/Pasif Tag montajı yapılan aracın deposu içerisinde iken sistem otomatik algılar ve kendi içinde sorgulama yaparak aracın ikmal onayı alındıktan sonra ikmal işlemi gerçekleşir. (Onay süresi 0.5/0.9 sn)  

Sistem Güvenlik Önlemleri; 
Depo Tanıma Sistemleri güvenli bir yakıt ikmal yönetimidir. 

•    Sistem tanımlı olmayan hiçbir araca ikmal yapmaz. 

•    Sistem tanımlanan yakıt haricinde yakıt ikmali yapmaz.

•    Tanımlı araca yakıt ikmali yapıldığı sırada yakıt tabancası depodan çekildiği an sistem yakıt ikmalini kesmektedir. (Depo ve tabanca anteni yakıt kesme mesafesi araç deposu yapısına göre 1 cm / 8 cm arası ayarlana bilmektedir.) İstenmeyen yakıt ikmali önlenir. 

•    Tanımlı araca yakıt ikmali yapıldığı sırada tabanca anteni sökümek istenirse sistem tabanca antenindeki güvenlik çipi sayesinde yakıt ikmali kesilir. Kötü niyetli olarak tabanca başlığı sökülerek ikmali depo haricinde başka bir yere ikmal yapılmak istenir ise sistem buna izin vermez. 

•    Araç deposuna monte edilen tag kötü niyetli olarak sökülmek istenirse sistem tanımlı aracı sistemde bloke eder ve ikmal gerçekleşmez  

Sistem online ve offline olarak çalışabilmektedir. 

Sistem tüm ödeme kaydedici cihazlara (yazar kasa) ve ödeme terminallerine entegredir. 

Self Servis Yönetim Sistemleri, Pompa Otomasyon Sistemleri ve Müşteri Tanıma Sistemleri’ne kayıtlı plaka, yakıt cinsi ve firma bilgileri otomatik alınmaktadır. Sistem tanımlı olan araçlara, tanımlı yakıt cinsi haricinde yakıt vermez. Sistem istenmeyen ikmallerin önüne geçmektedir. 

Sistem tüm ikmal bilgilerini online olarak Merkez Yakıt Yönetim Sistemine aktarmaktadır.

Sistem CRM ve diğer başka otomasyon sistemleri ile entegre olarak çalışmaktadır.  

DTS Nedir

Nasıl Çalışır

Avantajları

Depo Tanıma Sistemi (DTS) Nedir
Depo Tanıma Sitemi TURKSİST A.Ş. ye ait bir taşıt tanıma sistemi ve teknolojisidir. Araçların otomatik yakıt almasını sağlayan bu sistemi dağıtıcı firma / bayi istasyonların müşteri portföyü, şantiyeler kullanabilmektedir. 

Depo Tanıma Sistemi (DTS) ya da Taşıt Tanıma Sistemi olarak da bilinen sistem, araç yakıt depolarına takılan kitler ile araç sisteme tanımlanır. Tanımlanan araç ların ID numaralarına tanımlanan ikmal seçeneğine göre (Limit, Ön Ödeme, Cari vb) güvenilir ve kolay yakıt alımları gerçekleşir.    

(DTS) Nasıl Çalışır 
 
Dağıtıcı Firmalar 
Yakıt dağıtım firmaları müşterilerine (kamu kurum / Kuruluş) bayi istasyon ağında Depo Tanıma Sistemi (DTS)’yi online olarak kullanabilirler. Dağıtıcı firmalar bayi ağının tümü ya da hizmet vermek istedikleri bayilerine talep üzerine Depo Tanıma Sistemi (DTS) İstasyon Kitleri ikmal noktalarına kurulumu yapılarak sistem aktif hale getirilir. 

Dağıtıcı firmalar hizmet vermek istedikleri müşterileri (kamu kurum / Kuruluş) ile yapacağı sözleşme gereği finansal ödeme seçenekleri onaylandıktan sonra, sisteme çalışma prensibi tanımlanarak (limit / zaman vs.) yakıt ikmal noktaları ve müşteri filo araç listesi aktif hale getirilir. 

Müşteri (kamu kurum / Kuruluş) filo araçlarına (DTS) araç kit montajları yapılır ve sistemden onay alınarak yakıt ikmal hizmeti aktive edilir. (Ülke genelindeki geniş servis ağımızla 24 saat içinde aktivasyon gerçekleştirilir)     

Dağıtıcı Firma Bayi İstasyon 
 Bayi istasyonlar, dağıtıcı firmalarından bağımsız olarak müşterilerine Depo Tanıma Sistemi (DTS) ya da Taşıt Tanıma Sistemi olarak da bilinen bu sistemi müşterilerine (kamu kurum / Kuruluş) kullandıra bilirler. 

Bayi istasyonlar kendilerine ait ya da ayni bayilik ağı içinde anlaşmalı bayiler arasında 1 ya da birden fazla iş yerinde (Yakıt İstasyonu) Depo Tanıma Sistemi (DTS) hizmetini kullanabilirler. 

  
  Bayi istasyonlar hizmet vermek istedikleri müşterileri (kamu kurum / Kuruluş) ile yapacağı sözleşme gereği finansal ödeme seçenekleri onaylandıktan sonra, sisteme çalışma prensibi tanımlanarak (limit / zaman vs.) yakıt ikmal noktaları ve müşteri filo araç listesi aktif hale getirilir. 

Müşteri (kamu kurum / Kuruluş) filo araçlarına (DTS) araç kit montajları yapılır ve sistemden onay alınarak yakıt ikmal hizmeti aktive edilir. (Ülke genelindeki geniş servis ağımızla 24 saat içinde aktivasyon gerçekleştirilir) 

Şantiyeler 
 Şantiyeler, saha içinde yakıt ikmal noktası var ise (yakıt pompaları) filo araçları için Depo Tanıma Sistemi (DTS) hizmetinden yararlana bilirler. Birden fazla noktadaki şantiye sahaları entegre bir şekilde çalışır. 

Şantiyeler hizmet almak istedikleri sahalarda Depo Tanıma Sistemi (DTS) İstasyon Kitleri ikmal noktalarına kurulumu yapılarak sistem aktif hale getirilir. Filo çalışma prensibi tanımlanarak (limit / zaman vs.) yakıt ikmal noktaları ve filo araç listesi aktif hale getirilir. 

Şantiye filo araçlarına (DTS) araç kit montajları yapılır ve sistemden onay alınarak yakıt ikmal hizmeti aktive edilir. (Ülke genelindeki geniş servis ağımızla 24 saat içinde aktivasyon gerçekleştirilir) 

Unutmayın yakıtınız bizimle güvende… 

Avantajları Nelerdir

Depo Tanıma Sistemi (DTS) istasyon ve şantiyelerde Filo yakıt yönetimleri için baştan sona çözümler sunmaktadır.  

Temassız Yakıt İkmali 
Bu günlerde dünya genelinde yaşanan Covid 19 pandemi sürecinde ödeme sistemlerine temas etmeden yakıt ikmali sağlamaktadır. 

Hızlı Yakıt İkmali  Hızlı Yakıt İkmali 
İkmal noktalarında vakit kaybı olmadan yakıt alımı sağlamaktadır. 

Güvenilir Yakıt İkmali   
Sistem, tanımlı olan araçlara, tanımlı yakıt cinsi haricinde yakıt vermez. Araçların yakıt alımlarında istenmeyen olumsuzlukları ve yakıt kayıplarını engellemektedir. Sistem, yakıt ikmalini tanımlı araç deposu dışında yapmaz. İkmal sırasında yakıt tabancası depodan çıkarıldığı an ikmal kesilir. Tüm araç ve istasyon kitlerinde güvenlik çipleri vardır. Sistem araçların tüm ikmallerini kayıt altına almaktadır.     

        Ödeme Kolaylığı 
Birden fazla yerden yakıt alımları yapan araçlarınızın yakıt giderlerini tek bir noktadan ödeme kolaylığı. 

Türkiye Genelinde Hizmet Verebilme   
İstasyon ya da şantiyelerin ülke sınırları içerisinde birden fazla noktada geniş bir ikmal noktası ağında hizmet verilmesini sağlar. 

Yakıt Satışlarını Artırma (Dağıtıcı ve Bayi İstasyon) 
  Dağıtıcı firma ve bayileri müşteri filo araçlarına ülke genelinde ikmal hizmeti verebilme durumunda istasyon ağının günlük yakıt satışlarının yükselmesi anlamına gelmektedir. 

İhalelere Girebilme İmkânı  
Sistem,dağıtıcı firma ve bayilerinin ülke genelinde yapılan kamu kurum ve kuruluşların taşıt tanıma sistemli yakıt ikmali ihalelerine gire bilme imkanı sunar. 

Yönetim ve Kontrol Kolaylığı 
Sistem üzerinden filo araçların limitlerini ve ikmal zaman çizelgesini oluşturabilirsiniz. Günlük, haftalık ya da aylık ya da iki tarih arası ne kadar yakıt ikmali yapılası yönetimi gibi birçok seçenek sunar. 

• Tek noktadan fatura ile iş yükü azalır • Filo araçların yakıt tüketimi kontrolü tek noktadan yapılır • Her bir araç için limit belirleme, yakıt alım noktaları, yakıt alım zaman çizelgeleri, litre, opsiyonel km/çalışma zamanı, yakıt sarfiyatları, detay raporlama • 7/24 Yakıt İkmali Sağlanır • Web ara yüzü ile her yerden kontrol imkanı • Geriye dönük veri kontrolleri • Detay veri analizi ve raporlama • CRM ve ERP Sistemlerine Entegre  

Yazılım ve Donanım Özellikleri

Tabanca Okuyucusu 

Kablosuz Başlık Okuyucusu (WNR), RFID etiketlerini okuyan ve etiket bilgilerini WAF antenine aktaran üç RF teknolojisine sahip küçük bir aygıttır. 

Hava koşullarına ve patlamaya dayanıklı WNR, sert ve tozlu ortamlar için özel olarak tasarlanmıştır. WNR’nin yakıt tabancasından çıkarılmasını algılayan ve yetkisiz yakıt doldurmayı önleyen dahili bir dış müdahale mekanizmasına sahiptir. WNR, değiştirilebilir bir batarya ile donatılmıştır ve uygun kurulum ve bakım için ilave kablolamaya gerek yoktur. Kablosuz Meme Okuyucusu, hem 1/2” hem de 1 zz memeleri destekler ve piyasadaki en yaygın meme tipleri için adaptörler içerir.  

Yazılım ve Donanım Özellikleri

Pasif RFID Tag  

Pasif RFID Etiketi, şifreli kimlikle güvenli bir çipten oluşur.

Etiketler, yakıt girişinin yanına monte edilir ve yakıt doldurma başlığı takıldığında Başlık Okuyucusu tarafından otomatik olarak okunur. Üstün esneklik için, sistem hem pasif hem de aktif etiketleri destekler.  

Yazılım ve Donanım Özellikleri

WAF Anteni  

 Tüm yakıt istasyonu ve şantiye sahasının kablosuz kapsama alanını sağlayan WAF anteni, yakıt tabancası okuyucuları ve ön saha içine yerleştirilmiş araçlara monte edilen kilometre sayaç okuyucuları ile iletişim kurar. WAF, verileri sistem kontrol cihazına aktarır. WAF anteni, pompa kafasının içine veya bir dış mekan kompakt kutusunun veya dış mekan güvenlik kamerası gövdelerinin içine monte edilmiş duvara monte edilebilir.  

Yazılım ve Donanım Özellikleri

İstasyon Kiti

 Tüm yakıt istasyonu ve şantiye sahasının kablosuz kapsama alanını sağlayan WAF anteni, yakıt tabancası okuyucuları ve ön saha içine yerleştirilmiş araçlara monte edilen kilometre sayaç okuyucuları ile iletişim kurar. WAF, verileri sistem kontrol cihazına aktarır. WAF anteni, pompa kafasının içine veya bir dış mekan kompakt kutusunun veya dış mekan güvenlik kamerası gövdelerinin içine monte edilmiş duvara monte edilebilir.  

Çözüm Detayı

Yakıt Yönetim Sistemleri ve Teknolojileri

Galeri

Pandemi sürecinde tüm servislerimiz Covid-19 tedbirlerini alarak hizmet vermektedirler.